Problém páchnoucích nohou je relativně častý – a o to více nepříjemný (a to mnohdy více pro naše okolí než pro nás. Jak na smradlavé boty a potažmo i nohy? Zkuste osvědčené tipy a triky, které vás uchrání od nepříjemných situací. V zásobě máme vše – od nejrůznějších babských rad, přes profesionální pomoc a že po rozpoznání a řešení potenciálních zdravotních problémů, které by za tímto nepříjemným čichovým vjemem mohly stát.
Každý z nás se alespoň jednou ocitl v situaci, která může být leckým považována doslova za malou osobní tragédii. Představte si klidné večerní setkání s přáteli, kdy se po chvíli rozhodnete vyzout boty a najednou… Atmosféru plnou smíchu a dobré nálady naruší nevítaný vetřelec – nepříjemný zápach z vašich bot. Tento okamžik bývá opravdu trapný – a to nejen pro vás. Ale nebojte, nejste v tom sami. Existuje totiž mnoho způsobů, jak tento problém řešit.
Prevence: Základní kámen úspěchu
Začneme s tím nejdůležitějším – prevencí. Kvalitní prodyšné boty jsou vaším prvním a nejdůležitějším krokem. Materiál, který dovolí vaší noze „dýchat“, je nezbytný. Pokud je to možné, snažte se během dne přezouvat, abyste botám poskytli čas na „odpočinek“ a vyschnutí. V teplých měsících pak volte pokud možno vždy boty s otevřenou špičkou a nezapomínejte, že i vložky potřebují svůj čas na regeneraci. Opět se tedy vyplatí mít jich v zásobě několik – a to i v případě, že by mělo jít o ty trochu dražší ortopedické.
Jak na smradlavé boty? Vašimi nepostradatelnými pomocníky jsou i ponožky
Nedocenitelnou roli v boji proti zápachu hrají také ponožky. Bavlněné ponožky s antibakteriální úpravou mohou udělat zázraky. A pokud patříte mezi ty, kteří se potí více, neváhejte ponožky během dne i několikrát vyměnit. V zimě vám pak mohou pomoci i vlněné kousky (nejlepší budou určitě ty z vlny merino) – ale jen ty ze 100% vlny. Možná to nevíte, ale tento materiál je také přirozeně antibakteriální – musíte se však o něj dobře starat. Až je tedy budete prát, zvolte vhodný program a do pračky nezapomeňte přilít speciální prostředek s lanolinem, který strukturu vlny i její vlastnosti skvěle ochrání. Ano, tyto přípravky sice bývají trochu dražší, ale investice do nich se rozhodně vyplatí. A vlnu také nikdy nesušte třeba na topení – měla by vyschnout pomalu a rovnoměrně, jinak by mohla postupem času přijít o své žádoucí vlastnosti.
A skvělý je také bambus, respektive bambusové vlákno. Díky svým antibakteriálním vlastnostem a schopnosti odvádět vlhkost se dokáže se zápachem z bot také skvěle popasovat.
TIP: Hygiena nohou je samozřejmě základem – nezapomínejte tedy ani na pravidelné mytí a používání antibakteriálních přípravků.
Jak na smradlavé boty podomácku
Když už ale přesto dojde k nežádoucímu zápachu, nezoufejte. Existuje celá řada domácích prostředků, které vám mohou pomoci.
Jedlá soda: Zázračný prášek
Jedlá soda je známá svými absorpčními vlastnostmi, což z ní činí skvělého pomocníka. Stačí trochu sody nasypat do bot a nechat působit přes noc. Ráno boty vyklepejte a měli byste cítit rozdíl. Soda je zvláště efektivní, protože neutralizuje pH, čímž likviduje prostředí vhodné pro množení bakterií.
TIP: Sodu nikdy nesypejte do boty jen tak, zanechala by totiž uvnitř nepříjemný bílý povlak. Mnohem lépe uděláte, pokud ji nasypete například do bavlněného kapesníku nebo jiné vhodné látky a to poté vložíte do boty. A pokud ji doma zrovna nemáte, zkuste použít prášek do pečiva nebo jakýkoli přírodní škrob. Fungují téměř identicky.
Alkohol bakterie nenávidí
Alkohol je dalším opravdu výborným dezinfekčním prostředkem. Smíchejte ho s vodou a do směsi jako bonus přidejte i pár kapek esenciálního oleje pro příjemnější vůni (není to samozřejmě povinné – na druhou stranu výběr zvoleného éterického oleje je na vás, tak proč si celou proceduru trochu nezpříjemnit?). Tímto roztokem nastříkejte vnitřek boty a nechte uschnout. Dávejte ovšem pozor na to, aby alkohol nepoškodil materiál boty. V každém případě ho nejdříve doporučujeme vyzkoušet v menším množství na méně viditelném místě. Teprve poté s ním ošetřete celé boty – předejdete tak nepříjemným překvapením
Sluneční koupel: Přírodní dezinfekce
Neváhejte také čas od času vynést boty na slunce. UV paprsky mají přirozenou schopnost ničit bakterie, a tím pomáhají eliminovat zápach. Stačí boty rozvázat, otevřít co nejvíce a nechat působit několik hodin pod slunečními paprsky. Pamatujte však, že přímé sluneční světlo může být pro některé materiály, jako je třeba kůže nebo semiš, škodlivé, proto je používejte opatrně.
Jak na smradlavé boty: Esenciální oleje
Použití esenciálních olejů, jako je tea tree, levandule nebo eukalyptus, může být také velmi účinné. Tyto oleje nejenže příjemně voní, ale mají také silné antibakteriální a antifungální vlastnosti. Několik kapek oleje aplikujte přímo do bot nebo na bavlněný tampón, který poté umístíte dovnitř a necháte jednoduše působit přes noc.
Zaměřte se na vlhkost
Vlhkost je hlavní příčinou nepříjemného zápachu, proto je důležité zajistit, aby vaše boty byly vždy co nejsušší. Pomůže vám s tím například vložení několika kousků novinového papíru do bot přes noc. Noviny mohou pomoci absorbovat přebytečnou vlhkost a urychlit proces sušení. Ale pořídit lze i speciální sáčky naplněné různými absorpčními materiály, které jako bonus působí i dezinfekčně.
Jak na smradlavé boty za pomoci mrazáku
Představte si své boty jako bojovníky, kteří unaveni po dlouhém dni bitvy nyní hledají útočiště v pevnosti. Touto pevností není nic jiného než váš mrazák. Ano, čtete správně. Zabalit boty do igelitového sáčku a přes noc je vyhnat do ledového království může znít jako pohádka, ale je to věda. Mrazivé teploty působí jako chrabří rytíři a zabíjejí bakterie, které jsou zodpovědné za odporný zápach, který se z bot line. Když přijde ráno, vaše boty se vynoří nejen chladnější, ale i osvobozené od bakteriálních bestií uvnitř. Bohužel však není právě příjemné ráno vklouznout do studené obuvi, takže mějte pro jistotu po ruce pár náhradních bot a ty ošetřené mrazem nechte ještě jeden den odpočívat. Vyplatí se to.
Zázračný závan: Ubrousky do sušičky
V oblasti dezodorace bot jsou nečekanými hrdiny také docela obyčejné ubrousky do sušičky. Jejich obvyklým bojištěm je sice sušička, v níž mají za úkol příjemně provonět prádlo, ale když je umístíte do bot, vydají se na cestu, při níž absorbují z jejich útrob přebytečnou vlhkost a zároveň za sebou zanechají stopu příjemné vůně. Jde o jednoduché, ale účinné řešení pro všechny, kteří hledají rychlý způsob řešení zápachu (a kterým nevadí, že jim poté budou boty pár dní vonět jako čerstvě vyprané prádlo).
Taktika čajových sáčků
A vyzkoušet můžete i sáčky černého a zeleného čaje. Tajná zbraň? Třísloviny. Tyto hořké polyfenolické sloučeniny v nich nejsou jen pro parádu; vážou se totiž na bakterie způsobující zápach a s dokonalou přesností je neutralizují. Po krátkém spaření ve vroucí vodě a následném zchlazení se tyto čajové sáčky promění v nindži neutralizující pachy. Stačí pár hodin v zapáchajících botách a bude po problému. Jen počítejte s tím, že boty poté budete muset vysušit.
Použít lze samozřejmě i již vysušené sáčky od čaje (nebo dokonce ty čerstvé), ty však potřebují ke svému působení mnohem delší dobu – alespoň 24 hodin. Je tedy jen na vás, zda v tomto případě upřednostníte rychlost nebo pohodlí.
Mýdlová spása pro boty
Docela obyčejné mýdlo je již po staletí základním čisticím prostředkem nejenom při osobní hygieně, ale i v domácnosti. Vložení suchého mýdla do bot působí jako dvojí prostředek; ničí bakterie a zanechává v jejich útrobách opravdu svěží vůni. Je to rychlé, snadné a dostupné řešení, které sází na starodávné umění čistoty a vdechuje obuvi nový život. Zkrátka a dobře se vyplatí mít pár kousků mýdla po ruce někde v botníku a ve chvíli, kdy přijdete domů, vložit do každé boty jeden. Je to rychlé, levné a voňavé – co víc si přát?
Jak na smradlavé boty s pomocí octa
Ocet, neopěvovaný hrdina domácího úklidu, se skvěle hodí i při údržbě bot. Tento kyselý spojenec se totiž po zředění s vodou (stačí přibližný poměr 1:10) stává silným lektvarem, který po nanesení na vnitřní stranu bot svede vítěznou válku proti zápachu. Když zaschne, nejenže zlikviduje odporné pachy, ale také po sobě nezanechá žádné stopy, což dokazuje, že někdy jsou nejlepší zbraně ty, které fungují skrytě. Nepříjemného zápachu se opravdu bát nemusíte – do hodiny zmizí. A k jeho nanášení používejte vždy rozprašovač – předejdete tak tomu, že byste svou obuv nechtěně přemokřili a následně ji museli pracně vysušovat.
Kouzlo citronové kůry
Boj se zápachem bot je příběh starý jako věk a u těch, které postihuje, vyvolává směs frustrace a rezignace – a to napříč celou zeměkoulí. Není tedy divu, že otázku jak na smradlavé boty řešili třeba i ve Středomoří, odkud pochází perfektní recept na použití citronové kůry.
Na vůni citronu je něco neodmyslitelně veselého. Je jako slunce ve slupce, které bojuje proti pachům se šmrncovním zápalem. Tento přírodní zázrak se proto rozhodně nehodí jen do limonád, ale je i mocným nepřítelem proti zápachu, který se skrývá v temných útrobách vašich bot. Jak na to? Je to opravdu jednoduché. Nastrouhejte dobře omytý a osušený citron, hobliny zastrčte do bot a nechte je tam přes noc. S rozbřeskem skončí i vláda pachů a nahradí ji citrusová vůně, která vdechne vašim unaveným chodidlům jako bonus i trochu toho života navíc – ne nadarmo se totiž citron leckdy používá jako tonikum.
Jak vyprat boty (nebo jen jejich stélky) v pračce
Stélky jsou často neopěvovanými hrdiny našich bot, kteří nesou hlavní tíhu našich každodenních pochůzek. Abyste je omladili – a tím i své boty – je třeba je pořádně vyprat. Nemusí ovšem jít jen o ruční praní s vodou a mýdlem – klidně můžete použít i šetrný cyklus v pračce.
Jak správně prát tenisky
Ačkoli by vás mohlo lákat hodit tenisky do pračky při prvním náznaku znečištění, doporučujeme opatrnost. Nikdy totiž nevíte, jak se zachovají například použitá lepidla. Takže i když se smradlavé tenisky nabízí jednoduše vyprat, je to jen a jen na vaše vlastní nebezpečí – bohužel.
- Vyčistěte boty od bláta a nečistot, abyste svou pračku maximálně ochránili.
- Vyndejte tkaničky a stélky a vyperte je zvlášť.
- Stejně jako u prádla oddělte barvy, pokud bot perete více.
- Tenisky se vždy doporučuje prát při 30 stupních Celsia s tekutým pracím prostředkem (obyčejný prací prášek může být pro boty příliš drsný).
Sušení: Nejdůležitějším krokem po vyprání bot je správné sušení. Mělo by se odehrávat nejlépe na čerstvém vzduchu a slunci, aby se zabránilo vzniku plísní a zápachu.
Čištění pro kůži a semiš
Kůže a semiš vyžadují jemnější zacházení – do pračky se rozhodně nehodí, zničili byste je tam. Pomůže vám vlhký hadřík určený přímo na čištění kůže a měkký kartáč na semiš, případně se můžete vyzbrojit i specializovanými čisticími prostředky, které udrží tyto materiály ve špičkové kondici, aniž byste se museli uchýlit k jejich vkládání do pračky.
Pokladnice prodyšných materiálů
Při cestě za obuví bez zápachu hrají klíčovou roli i materiály, ze kterých je naše obuv vyrobena. Osobně doporučujeme ty, které umožňují našim nohám dýchat, jako je například:
- juta,
- konopí
- a recyklované textilie.
Ty totiž skvěle odvádějí vlhkost a umožňují volnou cirkulaci vzduchu, čímž rychle a účinně omezují množení bakterií zodpovědných za zápach. A vyplatí se vzít v potaz i nejrůznější šikovné inovace, jako jsou například podšívky z mikrovlákna, které dokáží absorbovat a následně odpařovat pot. Zápach tedy vůbec nedostane šanci vzniknout.
Jak na smradlavé boty díky dětskému pudru
Na jemné a šetrné vůni dětského pudru je něco hluboce uklidňujícího. Snad nám připomíná jednodušší časy nebo bezstarostné dětství. Kromě nostalgického kouzla je však dětský pudr také mocným spojencem v boji proti zápachu nohou. Posypání nohou tímto pudrovým zázrakem před obutím ponožek dokáže zázraky. Udržuje nohy v suchu, pohlcuje pot a neutralizuje pachy. A pokud ho během dne použijete opakovaně, pak vás rozhodně už nikdy žádný zápach trápit nebude.
Cedrový zázrak z obchodu
Cedrové dřevo se svou bohatou, hřejivou vůní je šikovným přírodním deodorantem. Nejenže udržuje na uzdě moly a další nepříjemné škůdce v domácnosti, ale po přeměně na vklady do bot (opět stačí pár cedrových kuliček jen vložit do kapesníku) dokáže pohlcovat vlhkost a eliminovat pachy, přičemž za sebou zanechává příjemnou cedrovou vůni. Nejde jen o maskování pachů; cedrové dřevo aktivně bojuje proti plísním a bakteriím. Žádného zápachu už se tedy bát rozhodně nemusíte – a jedna investice vám navíc vydrží opravdu na dlouho. Pokud kuličky z cedru necháte čas od času pořádně vyschnout, můžete je používat skoro donekonečna.
Jak na smradlavé boty: kočičí stelivo
Ano, čtete správně. Stejný produkt, který udržuje diskrétnost vašeho kočičího přítele, může zachránit i vaše boty. Kočičí stelivo je navrženo tak, aby pohlcovalo vlhkost a neutralizovalo pachy, což z něj dělá vynikající noční lék na zapáchající boty. Jen nezapomeňte své kočce vysvětlit, proč se její stelivo dočasně přemisťuje! Opět ho stačí nasypat do látkového kapesníčku nebo sáčku a vložit do bot – pokud však doma nějakou tu kočičku máte (a nepůjčili jste si smraduvzdornou dávku třeba od sousedů), vložte své boty raději ještě do krabice. Jinak byste v nich mohli ráno najít nepříjemné překvapení – a to byste docela jistě nechtěli.
Bylinní hrdinové: šalvěj a levandule
Šalvěj a levandule jsou již po staletí oslavovány pro své antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. Není tedy divu, že tyto přírodní zázraky mohou být také nejlepšími přáteli vašich bot. Vysypání bot sušenou šalvějí nebo levandulí dokáže zázraky a zanechá je jako bonus na dlouhou dobu provoněné příjemnou bylinnou svěžestí. Tato metoda je nejen účinná, ale také vnáší do vašeho každodenního života uklidňující vůně přírody. Levandule například působí proti stresu – tak proč si její vůni nedopřát hned při cestě do práce? Je to tak snadné…
Kouzlo oleje tea tree
Tea tree olej je účinný přírodní prostředek s antibakteriálními a protiplísňovými vlastnostmi, což z něj činí vynikající volbu pro péči o nohy. Zvažte masky na nohy nebo různé spreje, které obsahují tea tree olej, abyste se vypořádali se zápachem u zdroje a zanechali nohy a boty svěží a voňavé. Pro domácí použití stačí nakapat 10 kapek oleje do 200 ml vody a použít jako postřik do vnitřku bot (snažte se je přitom příliš nenamočit). Působení přes noc bude obvykle stačit.
Překvapivá síla laku na vlasy
V arzenálu proti zápachu je lak na vlasy dalším nepravděpodobným hrdinou – ale rozhodně byste ho neměli opomíjet. Jeho primární funkcí je sice udržet vlasy na místě, ale díky obsahu alkoholu může sloužit i jako deodorant pro vaše boty. Rychlé nastříkání na vnitřní stranu může vytvořit nehostinné prostředí pro bakterie, které jsou hlavními viníky zápachu bot.
TIP: Nezapomeňte, že při tomto procesu je klíčové větrání, abyste se vyhnuli vdechování chemikálií.
Netradiční moudrost: Sůl a vodka
Někdy ovšem ta nejúčinnější řešení pocházejí z těch nejneočekávanějších míst. Například naplnění bot kuchyňskou solí přes noc může absorbovat vlhkost a neutralizovat zápach, což je jednoduchý, ale účinný prostředek ve chvíli, kdy opravdu nemáte po ruce nic jiného.
Vodku, která je známá svými dezinfekčními vlastnostmi (koneckonců, kde přece o alkohol), zase můžete nastříkat dovnitř bot, abyste zničili bakterie a zanechali je čistší. A pokud tyhle dva pomocníky šikovně zkombinujete, už nikdy se nebudete muset zápachu z bot bát.
Filozofie bosých nohou: Volnost a svěžest
Chůze naboso přináší prvotní potěšení z pocitu země pod nohama. Je to činnost stará jako lidstvo samo, ale má i moderní význam pro zdraví našich nohou a obuvi. Tím, že necháme nohy volně dýchat, snižujeme pocení a následně i riziko zápachu. Procházky naboso nebo volba prodyšné obuvi v interiéru nejsou jen volbou životního stylu, ale také krokem ke zdravějším a spokojenějším nohám. Pokud to tedy jen trochu jde, nechte boty doma. Vaše nohy vám za to poděkují (a nebudete se muset navíc potýkat s nepříjemným zápachem).
Jak na smradlavé boty: Síla deodorantu na nohy
Začněte svůj den strategií, díky níž budou vaše nohy vonět po celý den. Deodoranty na nohy nejsou jen kosmetickým doplňkem, ale základním nástrojem v arzenálu pro boj se zápachem. Tyto výrobky, které bývají k dostání v lékárnách i v lepších drogeriích, mohou výrazně omezit pocení a udržet vaše nohy a boty v suchu a bez bakterií, které způsobují nepříjemný zápach. Ekologicky smýšlející lidé si mohou vybrat 100% přírodní deodorant ve spreji, který neutralizuje zápach potu, aniž by blokoval póry. Pro někoho však naopak mohou být takové výrobky příliš slabé. Dost možná jich tedy budete muset vyzkoušet několik, než najdete ten správný – rozhodně se to však nakonec vyplatí.
Když už vše ostatní selže: Profesionální péče
Pokud se vám nepodaří zbavit zápachu domácími metodami, může být čas obrátit se na profesionály. Existují specializované služby, které nabízejí čištění a odstraňování zápachu z obuvi pomocí pokročilých technik. Asi nejzajímavější je v tomto ohledu ozonová terapie, která je účinná proti bakteriím, plísním i virům. Bývá však poněkud dražší, takže se vyplatí jen u opravdu kvalitních bot, které plánujete nosit ještě dlouhá léta. Jinak bude asi chtě-nechtě lepší investovat do obuvi nové.
TIP: A pokud nepomůže ani to, nezbude vám, než si pořídit boty nové. A jak za ně neutratit víc, než opravdu musíte? Předem si porovnejte ceny v některém ze srovnavačů cen. Vyplatí se to.
Rozpoznání a boj proti plísním nohou
Pokud si už nevíte s tím, jak na smradlavé boty rady, protože zkrátka nic z výše zmíněných tipů nezabírá, může být problém bohužel docela jinde. Přetrvávající zápach bot bývá dost často poměrně spolehlivým ukazatelem plísně nohou, což je stav, který se také prozradí svěděním nohou, zarudnutím a popraskanou kůží. Rozpoznání a léčba plísně nohou je zásadní nejen pro vaše pohodlí, ale také pro zdraví vašich bot. Pro začátek vsaďte na volně prodejné antimykotické krémy a lepší hygienu nohou. To vše může s plísní zatočit a ochránit vaše boty před tím, aby se staly živnou půdou pro spory. Pokud to však nepomůže, rozhodně se nezdráhejte se svým problémem navštívit lékaře. Někdy to totiž opravdu jinak nejde.
Důležitost peelingu
Odstranění odumřelých kožních buněk z chodidel, zejména z pat, může také skvěle zabránit vzniku nežádoucího zápachu dříve, než vás začne obtěžovat. Volte jemné metody exfoliace a vyhněte se drsným kovovým škrabkám, které mohou poškodit i zdravou pokožku. Skvělá je také relaxační koupel nohou s epsomskou solí a následné jemné drhnutí pemzou. To vše pomůže oživit vaše nohy a následně ochrání i vaše boty. Navíc jde o procedury poměrně příjemné – tak proč si je jednou týdně nedopřát a tak trochu se při tom nerozmazlovat?
Zapáchající boty tedy nejsou konec světa, ale výzvou, která se dá řešit. S trochou péče, preventivními opatřeními a vhodnými domácími léčbami můžete znovu získat svěží a příjemně vonící boty. A pamatujte, že každý krok, který uděláte pro boj proti zápachu, je krokem k zlepšení vašeho každodenního života a k tomu, abyste se ve své kůži cítili lépe.