Aby vypadaly vaše zlaté šperky stále stejně krásně, měli byste se naučit, jak vyčistit zlato se vším všudy – od jednoduchých řetízků až po masivní šperky zdobené drahokamy. Vstoupit do světa zlatých šperků a předmětů je totiž tak trochu jako objevovat skrytý poklad. Každý kousek vypráví svůj příběh, odráží osobnost svého majitele a zdobí životy tím nejjemnějším leskem.
Jak se starat o zlaté šperky
A jak se o šperky starat tak, abyste je museli čistit pokud možno co nejméně? Stačí vsadit na několik důležitých bodů.
Vyvarujte se kontaktu se chemikáliemi
Při běžném nošení šperků se snažte vyhnout jejich kontaktu s chemikáliemi, jako jsou parfémy, deodoranty nebo čisticí prostředky. Tyto látky mohou způsobit zmatnění nebo dokonce poškození povrchu zlata.
Pravidelné leštění
Pro udržení lesku a krásy vašich zlatých šperků je dobré je pravidelně leštit. Nejlépe se pro tento účel se hodí speciální leštící hadříky, které mohou šperky nejen vyčistit, ale i ochránit před dalším znečištěním.
Skladování
Pokud chcete zabránit poškrábání, znečištění nebo jinému poškození svých šperků, musíte je správně skladovat. Ideální je uložit každý kus zvlášť do měkkého pytlíčku nebo šperkovnice s oddělenými přihrádkami. A to dokonce i v případě náušnic. Zabráníte tak jejich tření o sebe (u řetízků pak jejich nechtěnému zamotání).
Co budete potřebovat pro bezpečné čištění zlata doma
Předtím, než se pustíte do čištění, je klíčové připravit si vše potřebné. Tato jednoduchá příprava vám zajistí, že proces bude hladký a šperky zůstanou během čištění v bezpečí. Pro začátek vám může klidně stačit obyčejná voda. Co je tedy zapotřebí?
- Dvě misky s vlažnou vodou: Jedna pro čištění, druhá pro oplachování.
- Jemný čisticí prostředek: Ideálně takový, který je šetrný a specificky vhodný pro čištění šperků.
- Měkký kartáček: Zajišťuje důkladné, ale jemné odstranění nečistot.
- Měkký hadřík, který nepouští vlákna: Pro bezpečné vysušení a leštění šperků.
Šperky nechte nejdříve 10 minut odmáčet ve vodě. Poté z nich nečistoty odstraňte měkkým kartáčkem (šperk průběžně oplachujte v druhé misce). Nakonec ho finálně propláchnete a doleštěte hadříkem. Před uložením do šperkovnice musí být dokonale suchý.
Vyhněte se chloru
Začneme základním pravidlem, které by měl znát každý majitel zlatých šperků: vyhněte se kontaktu se chlorem. Chlor, běžně obsažený třeba v bazénové vodě, může trvale změnit barvu zlata, zejména u nízkokarátových slitin (ty bývají běžně k vidění v některých zahraničních výrobcích). Ale nejde to jen o bazénové koupele. Pokud víte, že je vaše voda z kohoutku opravdu silně chlorovaná, pak si na čištění šperků kupte raději kanystr té destilované. Vydrží vám opravdu na dlouho a nebudete se muset žádného poškození bát.
Jak vyčistit zlato: Mýdlová lázeň na šperky
Obyčejná voda nezabrala? Pak zkuste další účinné prostředky. Nejjednodušším a nejšetrnějším způsobem, jak očistit zlato, je použití mýdlové lázně. Budete potřebovat pár kapek jemného čisticího prostředku (doporučujeme třeba dětský šampon či mýdlo pro děti nebo to určené na intimní hygienu – to má jako bonus i dobré pH) rozmíchaného ve vlažné vodě. Ve spojení s ní vytvoří ideální roztok pro šetrné odstranění každodenních nečistot. Postup je poté stejný jako při čistění šperků vodou.
Čištění jedlou sodou
Pro hlubší čištění můžete použít pastu z jedlé sody a vody. Tato metoda je obzvláště užitečná pro odstranění těch odolnějších skvrn, na které běžné prostředky prostě nestačí. Ale měli byste být opatrní, abyste své ozdoby nechtěně nepoškodili. Rozhodně se tato metoda nehodí pro ty s kameny nebo perlami. A nezáleží na na velikosti – nespoléhejte na to, že na malých kamíncích případné poškrábaní vidět nebude. I ty totiž dokážou nepříjemně zmatnět. A takové poškození leckdy už ani profesionální šperkař nenapraví.
- Do misky nalijte malé množství vody a přidejte jedlou sodu tak, aby vznikla hustá pasta. Poměr jedlé sody a vody by měl být přibližně rovnoměrný, ale můžete ho upravit podle potřeby, aby pasta nebyla příliš tekutá nebo naopak příliš tuhá.
- Pomocí měkkého hadříku nebo kartáčku s měkkými štětinami naneste pastu na znečištěná místa vašeho zlatého šperku a jemně, ale důkladně ji vetřete dovnitř.
- Po nanášení pasty nechte šperk několik minut odpočívat, aby soda mohla lépe pracovat na rozpuštění nečistot. Obvykle postačí 5–10 minut.
- Poté opláchněte šperk pod teplou tekoucí vodou, a nakonec důkladně osušte měkkým, čistým hadříkem. Ujistěte se, že šperk je úplně suchý, než jej znovu uložíte do šperkovnice nebo ho opět začnete nosit. Zbytky vlhkosti by totiž mohly jeho další znečištění značně urychlit.
TIP: Pokud si nejste jistí, zda je vaše šperk vhodný pro čištění jedlou sodou, poraďte se s odborníkem nebo klenotníkem.
Jak vyčistit zlato: Alkoholové čištění
Isopropylalkohol je skvělý pro dezinfekci a čištění zlatých šperků bez kamenů. Navíc se rychle odpařuje, což znamená, že nezanechává stopy ani skvrny.
- Nalijte izopropylalkohol do vhodné misky. Pro běžné čištění ho není nutné ředit vodou, jelikož samotný alkohol je pro čištění zlata dostatečně jemný.
- Ponořte zlatý šperk do alkoholu a nechte ho namočený na několik minut. Tato metoda pomáhá rozpustit tuky a oleje (včetně těch obsažených například v potu), které se na šperku mohou nacházet, a zároveň povrch šperku dezinfikuje.
- Po namočení použijte k jemnému vyčištění povrchu šperku měkký hadřík nebo kartáček s měkkými štětinami. Věnujte zvláštní pozornost záhybům a rytím, kde se mohou hromadit nečistoty.
- I když se alkohol rychle odpařuje (proto ho mnohdy používají i profesionální zlatníci), můžete šperk pro jistotu opláchnout v čisté vodě.
- Nakonec ho opravdu důkladně osušte měkkým, čistým hadříkem.
TIP: Tato metoda je vhodná pro čištění zlatých šperků bez kamenů nebo s kameny, které nejsou porézní (např. diamanty). Pro zdobné prvky s porézním povrchem, jako jsou například perly nebo opály, naopak škodlivá být může. Na ně proto alkohol nikdy nepoužívejte. A před čištěním se také vždy ujistěte, že šperk neobsahuje žádné lepené části, protože alkohol může lepidlo rozpustit.
A myslete také na to, že alkohol je nejenom výborným čističem, ale také dezinfekčním prostředkem, takže vaše šperky skvěle vydezinfikuje. To se může hodit třeba po návštěvě nějakého nebezpečného místa či po nemoci (anebo ve chvíli, kdy se chystáte vařit, ale své šperky z nejrůznějších důvodů nechcete z rukou sundávat).
Čištění šperků ze zlata alkoholem je rychlá, efektivní a šetrná metoda, která může být bezpečně prováděna doma klidně i opakovaně. Navíc není nijak nákladná (časově ani finančně). Pravidelná péče a čištění šperků tímto způsobem zajistí, že vaše zlaté ozdoby zůstanou krásné, hygienicky čisté a zářivé po opravdu dlouhou dobu.
Jak vyčistit zlato: Leštění bavlněným hadříkem
Pro odstranění lehkých nečistot a obnovení původního lesku zlata použijte obyčejný bavlněný hadřík (jen dejte pozor na to, aby nepouštěl žádná vlákna). Ve zlatnictvím jsou pak k dostání speciální leštící hadříky napuštěné látkami, které vašim šperkům poskytují další dodatečnou ochranu (některé typy nečistot například lehce odpuzují, takže se šperk neznečistí tak rychle – a mnohdy také přispívají k většímu lesku zlata).
Obnovení lesku pomocí přírodních kyselin
Zajímavostí je, že k tomu, jak vyčistit zlato, můžete použít i běžně dostupné suroviny, jako je citronová šťáva nebo dokonce šťáva z cibule. Tyto přírodní kyseliny reagují s nečistotami a pomáhají odstraňovat usazeniny, které zatemňují záři vašich zlatých šperků.
Stačí je nanést na jemný kartáček (klidně použijte ten za zuby s označením soft) a šperky s jejich pomocí několik minut jemně drhnout. Pak už je jen opláchněte v čité vodě a máte vystaráno (opět samozřejmě nezapomeňte na důkladné proschnutí).
Jak vyčistit zlato ultrazvukem
Ultrazvukové čištění je pro mnohé z nás stále ještě tak trochu fascinující technologie, která používá vysokofrekvenční zvukové vlny k vibraci čistícího roztoku, čímž se dosahuje důkladného a jemného odstranění nečistot i z těch nejobtížněji dostupných míst – a to samozřejmě nejenom u šperků. Tato metoda je ideální pro pravidelnou údržbu zlatých šperků bez kamenů, řetízků, náramků a jednoduchých prstenů, které neobsahují jemné nebo porézní kameny. Myslete však na to, že ultrazvukové čištění není vhodné pro perly, opály, korály apod.
A kde čištění zlata ultrazvukem poptat? Buď můžete zajít do profesionálních zlatnictví, anebo si pomocníka pro tento proces pořídit domů. Běžné čističky vyjdou asi na 1 000 Kč. Takže pokud máte doma šperků více (nebo potřebujete kupříkladu často čistit brýle apod.), pak se vám tato investice určitě vyplatí. A pokud chcete při nákupu tohoto pomocníka skutečně maximálně ušetřit, porozhlédněte se po internetu a použijete třeba šikovné slevové kupóny a kódy, které vaši peněženku (a samozřejmě i váš domácí rozpočet) opravdu potěší.
Jak vyčistit zlato: Cigaretový Popel
Může se to zdát neobvyklé, ale i cigaretový popel, onen pozůstatek zdánlivě nežádoucího zlozvyku, se může při péči o zlaté šperky stát vaším věrným spojencem. Tento metoda čištění, která má kořeny v improvizaci a inovaci, je příkladem toho, jak i obyčejné produkty mohou být přetvořeny ve zvláštní nástroje péče. Vždy je však třeba postupovat opatrně, aby nedošlo k poškrábání vašeho cenného pokladu. Popel stačí prosít přes to nejjemnější sítko, které doma najdete. Pak ho nasypte na jemný kartáček a zlato s ním jemně vyčistěte Nakonec vše opláchněte studenou vodo a nechte oschnout.
Povaření ve vodě se saponátem
Tato metoda využívá sílu tepla a mycího prostředku k narušení a rozpuštění běžných nečistot, které se na vašem zlatě usadily. Do 1 litru vody nalijte 1 lžičku saponátu, dobře zamíchejte a šperky vložte dovnitř. Vhodnou nádobu položte na sporák a roztok přiveďte k varu. Ihned po dosažení tohoto bodu plamen vypněte a šperky nechte 10 minut odpočívat. Pak už je obvykle stačí jen vyleštit a dosušit bavlněným hadříkem.
Jak vyčistit zlato světlým pivem
Možná vás překvapí, že světlé pivo, tento oblíbený nápoj mnoha generací, může mít v péči o zlato také své uplatnění. Tato metoda spočívá v ponoření zlatých šperků do sklenice světlého piva na několik hodin, což v jejich případě vyvolává zajímavou chemickou reakci, která pomáhá obnovit lesk zlata. A co dál? Opět si vezměte k ruce už tolikrát zmiňovaný bavlněný hadřík – nic víc už nebude třeba. Zbylé pivo pak rozhodně nemusíte vylévat – hodí se třeba na pohnojení rostlin. Vděčná vám za něj bude třeba i Aloe vera.
Elektrolýza: Vědecký přístup k čistotě
Elektrolýza, tento fascinující chemicko-fyzikální proces, patří na základních školách k velmi oblíbeným fyzikálním pokusům. Jeho výsledky totiž můžete vidět prakticky okamžitě – a stejnou výhodu vám dá i při čištění zlata. A co víc – představuje most mezi starověkou alchymií a moderní vědou. Využitím jednoduchého domácího vybavení, jako je alobal, prášek do pečiva (nebo jedlá soda), voda, a trocha tepla, můžete dosáhnout při čištění vašich zlatých šperků skutečně profesionálních výsledků.
Jak vyčistit zlato elektrolýzou doma
Elektrolýza, ve své podstatě, využívá elektrický proud k indukci chemické reakce, která rozkládá nečistoty na povrchu zlata bez poškození samotného kovu.
Příprava roztoku:
- Vyložte dno plastové nebo skleněné nádoby hliníkovou fólií.
- Naplňte nádobu teplou vodou tak, aby bylo možné šperky ponořit.
- Přidejte jednu až dvě lžíce sody bikarbony nebo soli a míchejte, dokud se úplně nerozpustí.
Čištění šperků:
- Umístěte zlaté šperky na hliníkovou fólii v nádobě. Pokud nechcete, aby se navzájem dotýkaly, použijte k jejich lepšímu rozložení plastové kleště nebo pinzetu.
- Ujistěte se, že šperky jsou plně ponořené ve vodě a mají dobrý kontakt s hliníkovou fólií.
- Nechte je ponořené v roztoku po dobu 5–10 minut. Během této doby by měla elektrolýza probíhat, což znamená, že se oxidace (nečistoty) na špercích se přenese na alobal.
Kontrola a dokončení:
- Po uplynutí určeného času vyjměte šperky z roztoku (opět s použitím pinzety nebo plastových kleští) a prohlédněte je. Pokud jsou stále špinavé, proces můžete zopakovat.
- Opláchněte šperky v čisté vodě a důkladně je osušte měkkým hadříkem nebo kartáčkem.
- Pokud je to nutné, použijte měkký kartáček k odstranění jakýchkoli zbývajících nečistot v záhybech nebo rytinách šperků.
Jak na barevné skvrny na zlatě
Zlato, ač je to nesmírně odolný kov, může být někdy zasaženo vznikem nevzhledně vypadajících barevných skvrn – červených, zelených či namodralých. A co vám pomůže v tomto případě? Rozhodně citronová šťáva. Nabízí se její aplikace přímo na skvrny nebo ponoření šperků do ní. Ovšem nikdy ne na příliš dlouho – maximální doba působení je 5 minut, poté už hrozí poškození šperků. Pokud se tedy během této doby nedokážete nevzhledného zabarvení zbavit, svěřte tento problém raději profesionálům.
Jak vyčistit zlato zubní pastou
Ačkoliv není doporučována pro každodenní použití, jemná zubní pasta aplikovaná měkkým kartáčkem může pomoci odstranit všechny běžné nečistoty. Důležité je ovšem vybrat tu bez abrazivních částic (a ani tak ji nepoužívejte na šperky s jemnými rytinami neb na ty s drahými kameny – pro jistotu).
Jak vyčistit zlato lihem
Dalším možným způsobem je i aplikace lihu. Co si tedy vzít k ruce, aby vaše zlaté šperky opět prokoukly?
- Naplňte vhodnou nádobu dostatečným množstvím lihu, aby bylo možné šperky ponořit.
- Dovolte ji, aby si tuhle lázeň užívaly přibližně 5 až 10 minut. Tento krok pomůže rozpustit většinu povrchových nečistot a olejů.
- Pro detailnější čištění použijte měkký zubní kartáček. Jemně jím pročistěte všechna zákoutí a detaily šperků, aby se odstranily všechny usazené nečistoty. Během tohoto procesu buďte velmi opatrní, abyste šperky nepoškrábali.
- Po dokončení čištění šperky opláchněte pod teplou, jež bezpečně odstraní všechny zbytky alkoholu. Ujistěte se, že voda není příliš horká (zvláště v případě, kdy vaše šperky obsahují kameny citlivé na teplotní změny).
- Nakonec šperky otřete bavlněným hadříkem nebo tím z mikrovlákna.
TIP: Tato metoda není vhodná pro šperky s porézními kameny, jako jsou perly, opály nebo korály, které by alkohol mohl poškodit. Rovněž se vyhněte použití alkoholu na pozlacené šperky nebo šperky se speciálními povrchovými úpravami. A vždy si také berte k ruce jen čistý líh s koncentrací alespoň 70 % (vyšší koncentrace alkoholu je mimo jiné efektivnější v odstraňování bakterií a virů).
Jak vyčistit zlato práškem do pečiva
Dalším šetrným způsobem který docela jistě nic nezkazíte, je i použití prášku do pečiva.
- V malé misce smíchejte prášek do pečiva s malým množstvím vody tak, aby vznikla hustá pasta.
- Poměr prášku do pečiva a vody by měl být takový, aby směs nebyla příliš tekutá. Snažte se dosáhnout konzistence, která se snadno aplikuje na šperk, ale nestéká z něj.
- Pomocí měkkého hadříku nebo kartáčku s měkkými štětinami naneste pastu na zlaté šperky. Pokud používáte kartáček, zvolte takový, který je dostatečně jemný, aby povrch zlata nepoškrábal.
- Jemně, ale důkladně vetřete pastu do šperku, zaměřte se zejména na místa s viditelnými nečistotami nebo tmavšími skvrnami.
- Nechte prášek do pečiva působit několik minut.
- Poté šperk důkladně opláchněte pod teplou tekoucí vodou.
- Po opláchnutí vše důkladně osušte měkkým hadříkem.
Jak se vyhnout černání zlata
Černání zlata je relativně vzácný jev, který nejčastěji způsobují prvky ve slitině, nikoli samotné zlato. Příčiny mohou být různé, od kosmetiky s jodem či sírou, přes agresivní pot až po reakci na léky. Pokud se setkáte s namodralými nebo nazelenalými skvrnami, vyzkoušejte čištění kyselinou citronovou nebo citronovou šťávou. Pokud tento domácí způsob selže, doporučuje se odborné vyčištění v klenotnictví.
Jak vyčistit zlato: Péče o bílé zlato
Bílé zlato, které je oblíbenou alternativou k tradičnímu žlutému zlatu, vyžaduje speciální péči, a to zejména kvůli jeho rhodiovanému povrchu, který mu dodává charakteristický lesk. Klíčová je v jeho případě především preventivní péče (vyhýbání se kontaktu s chemikáliemi a správné skladování). Velmi dobře na něj působí třeba výše zmíněná jedlá soda (nesmí samozřejmě obsahovat žádné drahé kameny či perly nebo opál). Ale k obnově ztraceného lesku bílého zlata doporučujeme spíše proces rhodiování, který obnoví jeho zářivý vzhled, jehož byste jinak v domácích podmínkách prostě nedosáhli.
Čištění zlaté bižuterie
Zlatá bižuterie, ačkoliv bývá pozlacená jen velmi tenkou vrstvou zlata, si zaslouží stejnou péči jako plnohodnotné zlaté šperky. Doporučujeme u ní především použití teplé, nebo vlažné vody s přidáním jemného čisticího prostředku, jež společně vytváří lázeň, která je pro odstranění šetrné nečistot přímo ideální. A rozhodně přitom nehrozí poškození křehké povrchové vrstvy, která šperky zdobí. Obvykle postačí ponoření pozlacených šperků do této mýdlové lázně na deset až patnáct minut. O finální úpravu se pak opět postará bavlněný hadřík (nebo ten se speciálním čistidlem ze zlatnictví).
Jak vyčistit perly a drahé kameny
Věděli jste, že perlám prospívá co nejčastější kontakt s pokožku? Náš přirozený maz je totiž leští a chrání je. Přesto je vhodné je čas od času jemně otřít měkkým hadříkem. Opály a tyrkysy, které jsou poréznější, naopak neumývejte vůbec. Místo toho je vhodné čas od času jejich lesk obnovit použitím speciálního oleje nebo vosku.
Ovšem v našich domácnostech nebývá k vidění jenom zlato – naopak, zdatně mu sekunduje i stříbro. To však potřebuje trochu jiné metody čištění – se všemi se můžete seznámit v tomto článku. Vyčistíte tak nejenom své šperky, ale třeba i příbory.
Další užitečné tipy pro péči o zlato
Pokud si chcete starosti s čištěním maximálně ušetřit, řiďte se při péči o své šperky takovým malým šikovným manuálem. A co vše zahrnuje?
Sušení a skladování
Po každém čištění nezapomeňte šperky důkladně vysušit měkkým, čistým hadříkem. Správné skladování je rovněž klíčové. Uchovávejte šperky odděleně, aby nedošlo k jejich vzájemnému poškrábání. Ideální je použití samostatných měkkých pytlíků nebo šperkovnice s měkkou podšívkou.
Pravidelná kontrola a údržba
Pravidelně své šperky kontrolujte a pátrejte po tom, zda nejsou poškozené a zda jsou všechny kameny v nich pevně usazené. Tím předejdete možné ztrátě drahokamů a zajistíte, že váš šperk bude vypadat vždy jako nový. Při jakémkoli problému se samozřejmě vyplatí ihned kontaktovat odborníky.
Omezení kontaktu s chemikáliemi
Kromě chloru se snažte vyhnout kontaktu šperků s jinými chemikáliemi, včetně domácích čistících prostředků a kosmetiky, jako jsou parfémy, laky na vlasy a krémy. Tyto látky mohou způsobit zmatnění vašeho zlata nebo dokonce jeho poškození.
Nošení a sundávání šperků
Vždy si na sebe dávejte šperky až nakonec, tedy až po aplikaci kosmetiky a parfému, a sundávejte je naopak jako první. A kdy? Například před cvičením, sprchováním nebo mytím rukou. Tím velmi efektivně minimalizujete kontakt s potenciálně škodlivými látkami.
Profesionální čištění
Ačkoliv domácí metody mohou být při běžném znečištění poměrně účinné, některé situace mohou vyžadovat odbornou péči. A kdy vyhledat zlatníka? V případě, že na svých špercích najdete silnou vrstvu nečistot nebo jsou již poškozeny. V takovém případě byste se rozhodně o žádné domácí DIY metody nepokoušeli, svým šperkům byste totiž mohli nechtěně spíše ublížit. A to byste zcela jistě nechtěli.
Profesionální péče – jak poznat tu kvalitní
Někdy je nejlepším řešením svěřit vaše šperky do rukou profesionálů. Odborníci ve zlatnictví nejprve vyhodnotí stav šperku a podle toho zvolí nejvhodnější postup čištění. Jak by takové péče měla vypadat? Zkontrolujte, zda ve vašem vybraném podniku dodržují tyto body:
- Pokud je povrch poškrábaný, šperk bude pravděpodobně potřebovat jemné broušení, následované leštěním a ultrazvukovým čištěním.
- Měli by vás také upozornit na to, že ultrazvuk není vhodný pro všechny typy kamenů a materiálů.
- Na závěr by vám měla obsluha rovněž doporučit vhodnou frekvenci čistění šperků – tzn. za jak dlouho byste se měli opět ukázat. Nesmí však jít o nějaký paušální údaj. Naopak. Připravte se na to, že se vás odborníci podrobně vyzpovídají, aby zjistili, jak často svůj zlatý šperk nosíte, jak s ním zacházíte apod. (pokud to neudělají, jděte příště o dům dál – i to totiž svědčí o nízké kvalitě poskytovaných služeb).
Čištění zlatých šperků doma může být jednoduché a efektivní, pokud víte, jak na to. Důležité je s nimi vždy zacházet opatrně a vždy si vybrat tu nejšetrnější metodu čištění, která odpovídá typu zlata a případným kamenům ve špercích zasazených. Pamatujte také na to, že pravidelná péče a správné skladování zabezpečí, že vaše zlaté šperky zůstanou krásné po mnoho let. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv metodu, klíčem k úspěchu je láska a respekt k těmto cenným kouskům, které obohacují naše životy nejen svým leskem, ale i příběhy, které s sebou nesou.