jak-na-msice

Jak na mšice? Vypořádejte se s nimi metodami, které fungují!

Ač se jedná o maličké živočichy, mohou udělat obrovské škody. Vzhledem k tomu, že se vyskytují na rostlinách (a často i na těch, které se chystáme konzumovat), je zapotřebí zvolit vhodné metody jak se jich zbavit. Určitě nechcete konzumovat chemikálie. Jak na mšice, když jsou na jedlých rostlinách? A proč jsou takovou pohromou? Vše si vysvětlíme v tomto článku.

Jak mšice škodí?

Mšice sají rostlinnou šťávu ze všech rostlin, čímž je poškozují. Rostliny pak mají méně energie a jsou náchylnější k nemocem. Protože nejsou tak silné, jak by být mohly, může dojít k jejich snadnějšímu úhynu v důsledku teplotních změn nebo obecně náhlých změn počasí. Mšice se často přesunují z jedné rostliny na druhou, čímž mohou přenášet choroby napříč celou zahradou. A kde jsou mšice, tam jsou obvykle i mravenci – ti se totiž živí šťávou, kterou mšice vylučují. Když nezačnete problém se mšicemi řešit, můžete se začít ptát též na otázku „Jak se zbavit mravenců?“.

Jak na mšice s pomocí přirozených nepřátel?

Mšice mají v přírodě přirozené nepřátele, které můžete do své zahrady nalákat. Kromě mšic vám mohou pomoci odstranit také další škůdce. Stačí jim připravit vhodné podmínky. Kdo patří mezi největší nepřátele mšic?

  • Slunéčko sedmitečné: beruška je dravec, který se živí drobným hmyzem, ale nepohrdne ani nektarem a pylem z rostlin. Pokud ji chcete nalákat, tak byste měli vysadit rostliny, které miluje: andělika, měsíček zahradní, pažitka, mrkev, petržel, libeček, řebříček a rostliny z čeledi miříkovitých. Nastudujte si, jak vypadá larva slunéčka – je od dospělého jedince odlišná a spousta lidí ji v nevědomosti likviduje.
  • Škvoři: pochutnají si na rostlinné stravě, ale preferují živočišnou. Jejich kořistí jsou mšice, vlnatky, svilušky a další pomalu lezoucí hmyz. Milují vlhká místa a aktivní jsou především v noci. Vlhké zatočené noviny umístěné ve stínu jim mohou poskytnou místečko k úkrytu přes den.
  • Pestřenky (lidově jim říkáme „vrtulník“): larvy pestřenek jsou dravé a dokážou spořádat velké množství mšic a dalších drobných živočichů. Vysaďte pro ně aromatické květy, zejména z čeledi miříkovité (tak můžete přilákat též berušky). Ze stromů milují jabloně, hrušně, švestky, bez černý aj.
  • Zlatoočky: jejich larvy jsou dravé a živí se mšicemi, sviluškami, třásněnkami, molicemi a dalším hmyzem. Přilákáte je instalací hmyzího hotelu.

Můžu mšice jen setřást z rostliny?

Spousta zahradníků mšice ze svých rostliny dostane tak, že je spláchne silným proudem vody. Tuto metodu nejde použít na všechny rostliny a navíc je zde ta nevýhoda, že jste škůdce jen vzdálili od rostliny – ale nezlikvidovali. I když na rostlinu jen zřídka vyšplhají znovu, mravenci (kteří milují jejich medovici), jim pomáhají v přemisťování. Pokud tedy mšice na své zahradě objevíte, můžete je rovnou rozdrtit, například prsty či různými nástroji. Mšice jsou velmi měkké, takže rostlinu pravděpodobně nepoškodíte.

Jak na mšice díky mýdlové vodě?

Mýdlová voda je jedním z nejpoužívanějších nástrojů proti mšicím. Smíchejte několik kapek čistého kastilského mýdla s vodou a směs dejte do nádoby s rozprašovačem. Naneste přímo na mšice na rostlinách. Postřik bude třeba pravidelně opakovat, než se mšic zbavíte. Mýdlo by mělo způsobit udušení mšic a tím jejich smrt. Několik hodin po nanesení mýdlového roztoku své rostliny opláchněte čistou vodou, abyste předešli poškození listů.

Platí na mšice i esenciální oleje?

K odstranění mšic můžete použít i některé esenciální oleje, které fungují ale spíše jako prevence. Proti mšicím jsou účinné esenciální oleje z těchto rostlin: máta peprná, hřebíček, rozmarýn, tymián a feferonka.

Jak na mšice s pomocí neem oil?

Neemový olej nebo prostě neem oil je přírodní insekticid, který můžete použít při hubení mšic. Narušuje totiž jejich hormonální rovnováhu a ztěžuje jim krmení a reprodukci. Smíchejte jej s vodou podle pokynů na lahvičce a naneste na rostliny. Nezapomeňte se dívat na spodní strany listů, kde se tito škůdci vyskytují nejvíce. Opakujte každých pár dní, dokud škůdce nezmizí. Nanášejte jej brzy ráno nebo pozdě večer, protože sluneční paprsky jeho účinnost ruší. S neem oil byste ale měli být opatrní, protože může opylovat prospěšné opylovače (včely, motýly).

Vyzkoušeli jste už česnek?

Česnek patří mezi účinné způsoby, jak odradit nebo se zbavit celé řady škůdců v zahradě. obsahuje síru, které je pro mšice toxická, a allicin, který zase mate jejich smyslové receptory. Na přípravu spreje rozdrťte 4 až 5 stroužků česneku a zalijte 1 litrem vroucí vody. Nechte přes noc odstát a pak sceďte a přidejte dvě lžíce kastilského mýdla. Nastříkejte prostřednictvím láhve s rozprašovačem na své rostliny. Opakujte každý pár dní, dokud mšice nezmizí.

Jaké vysadit rostliny?

Mšice mohou odradit některé rostliny. Pokud je chcete odradit, můžete některé z těchto rostlin vysadit u rostlin, které jsou v největším ohrožení. Mšice odpuzuje měsíček, máta, šanta kočičí, pažitka a česnek. Dobře fungují i cínie, kosmos a lichořeřišnice.

Jak předcházet mšicím?

Můžete zavést určitá opatření, díky kterým kontrolujete výskyt mšic. V první řadě je to pravidelná kontrola rostlin – dívejte se na spodní strany listů rostlin a mšice zahubte hned, jak je poprvé uvidíte. Rychle se totiž množí. Pravidelně odstraňujte plevel, protože i ten může pomoci mšicím přežívat. A v neposlední řadě vytvářejte příznivé podmínky pro přirozené nepřátele mšic. Jednou až dvakrát ročně skleníky a zimní zahrady důkladně vyčistěte. Odstraňte všechny rostliny a nečistoty (spadané listy).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *