Jak-na-octomilky-doma

Jak na octomilky doma? Neškodné mušky vám mohou zaručeně zkazit náladu

Octomilky jsou mušky, které se ale poměrně rychle množí, a to zejména v okolí zralého ovoce a zeleniny. I když nás neštípou ani nekoušou, přesto je v domácnosti nechceme. Důvod je ten, že tyto mušky jsou velmi otravné a navíc napadají i zatím zdravé ovoce, které máme připraveno. Jak na octomilky doma? Můžete zvolit komerční řešení nebo sáhnout po těch, které si vyrobíte sami. Obě možnosti jsou jednoduché a efektivní.

Jak na octomilky doma preventivně?

Vždycky je lepší prevence, než řešení samotného problému. Platí to i u octomilek. Pokud je ve svém domově nechcete, měli byste zavést jednoduchá opatření. V první řadě je dobré doma uchovávat jen ovoce, které není přezrálé. Totéž platí o zelenině – octomilky si rády pochutnají třeba na rajčatech. Pokud můžete ovoce a zeleninu uchovávejte v lednici. Když je nechcete jíst studené, vždy si vytáhněte jen pár kousků, které ten den stihnete spotřebovat. Mezi další opatření patří tato:

  • Ovoce a zeleninu je dobré omýt ihned poté, co se vrátíte z nákupu.
  • Odpadky vyhazujte pravidelně. Když víte, že jste vyhodili ovoce nebo zeleninu, nečekejte, až bude koš plný. Vyneste jej ihned.
  • Všechny rozlité nápoje, zejména ovocné šťávy, ukliďte co nejdříve.
  • Pokud použijete některou z následujících pastí, dbejte na to, ať se ve vaší domácnosti nevyskytuje nic, co mušky také láká (ovoce na kuchyňské lince, slupky z ovoce apod.). Pokud bude vaše past jediným atraktantem, pak je vyšší pravděpodobnost, že se mušky „nachytají“.
  • Lahve a nádoby, ve kterých se nacházely tekutiny přitažlivé pro octomilky, před recyklací vypláchněte.
  • Vyčistěte odtok dřezu, pokud máte pocit, že se mušky nachází v jeho okolí.

Co jsou vlastně octomilky?

Octomilka obecná (Drosophila melanogaste) nebo také vinná muška, která dosahuje velikosti 2 až 3 mm. Původní octomilky mají jasně červené oči. Tyto mušky obvykle najdeme poblíž zrajícího či dokonce hnijícího ovoce, ale také na všem, co je s ovocem spojené – marmelády, džemy, ovocné šťávy, sladkosti. Dospělý jedinec má poměrně krátký život. Jeho hlavním úkolem je rozmnožit se dál. Z vajíčka se do 24 hodin vylíhne larva (obvykle uprostřed hnijícího ovoce), ta se během čtyř dnů dvakrát svlékne, pak se zakuklí a za čtyři dny se vylíhne dospělý jedinec.

Jak na octomilky doma s jablečným octem?

Jednoduchou a levnou past získáte smícháním jablečného octa s několika kapkami tekutého mýdla. Nalijte ocet do sklenice a vmíchejte do něj mýdlo. Jablečný ocet muškám náramně voní (připomíná jim vůni hnijícího ovoce), a tak si na něm chtějí pochutnat. Jakmile se k němu snesou a budou si chtít sednout na povrch tekutiny, zapůsobí obsah mýdla. To naruší povrchové napětí a mouchy se zachytí v tekutině, čímž je utopí. Sklenici je dobré zakrýt folií a špendlíkem do ní propíchnout malé otvory – mušky se jimi musí vlézt, aby prošly dovnitř sklenice.

  • Pokud máte pocit, že tato metoda nefunguje, může to být mýdlem. Některá mýdla mají výraznou vůni, takže mušky odradí. Proto můžete zkusit vyzkoušet více druhů mýdla, popřípadě mýdlo úplně vynechat.

Vyzkoušíte raději past na ovocné mouchy z plastové láhve?

Plastové láhve mohou najít nové uplatnění právě díky této metodě. Do víčka lahve udělejte několik dírek a poté ji našroubujte zpět na láhev. Horní třetinu odřízněte a dejte stranou. Na dno láhve nalijte něco, co muškám chutná – může to být ovocná šťáva, víno, pivo nebo třeba jablečný ocet. Toto uzavřete druhou částí láhve – tak, aby víčko směrovalo dolů. Obě části láhve k sobě přilepte lepicí páskou a dejte na místo, kde se mušky vyskytují.

  • Vůně potravy je přiláká, takže vlezou dovnitř láhve. Avšak už se nedokážou dostat ven a utopí se.
  • Když už nasbíráte více mušek, láhev celou vyhoďte i s muškami.

Jak na octomilky doma s papírovým kuželem?

Tato past funguje jako předchozí past s plastovou láhví. Tentokráte si ale kužel vyrobíte z tvrdého papíru. Ten je třeba stočit tak, by na jeho konci zůstal malý otvor – dostatečně velký, aby jím mouchy prošly. Zpevněte jej lepicí páskou, která zajistí zachování jeho tvaru. Na dno sklenice dejte kousek ovoce (může jít o banánové slupky) nebo nalijte něco, co mušky přitahuje. Vytvořený kornout vložte do sklenice a přilepte ho v místě, kde k sobě přiléhají.

Co octomilky přitahuje?

Jako návnadu do svých pastí můžete použít různé potraviny. Velmi dobře funguje hnijící ovoce nebo zelenina. Octomilky mají nejraději banány, ananas, ale také rajčata. Kromě toho můžete použít tekutiny, jako je jablečný ocet, ovocná šťáva, ale také pivo nebo víno. Použít nemusíte samotné ovoce, ale třeba jen slupky z něj, které byste stejně vyhodili. Stejně tak tekutiny nemusí být čerstvé – můžete slít zbytky piva z oslavy nebo použít ovocnou šťávu, která už zkvasila.

Jak na octomilky doma s jedlou sodou?

Zatímco proti mravencům jedlá soda funguje poměrně dobře, proti octomilkám je ve skutečnosti bezmocná. Můžete ji ale využít k vyčištění odpadu. Smíchejte půl šálku jedlé sody, půl šálku soli a jeden šálek octa. Tuto směs nalijte do odtoku a nechte přes noc působit. Druhý den ráno prolijte odtok horkou vodou. tato směs zabije všechny larvy mušek, které se nachází v odtoku a současně jej pročistí od zbytků jídla.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *