jak-usetrit-na-bydleni-uvodni

Jak ušetřit na bydlení? 5 tipů, které zachrání vaši peněženku

Jestliže nemáte to štěstí a nebydlíte ve svém vlastním bytě nebo domě, náklady na bydlení jsou největší položkou na vašem seznamu pravidelných výdajů. Ještě horší je, že tato položka není nijak zanedbatelná. Náklady na bydlení v průměru spotřebují asi 30% našich celkových výdajů. Ovšem jde to i úsporněji. Níže přinášíme tipy na to, jak ušetřit na bydlení, ať už žijete v podnájmu nebo splácíte hypotéku.

Odstěhujte se do levnějšího domu nebo bytu

Pokud si pronajímáte drahý byt nebo dům a už vám nezbývají peníze na ostatní výdaje, případně nemáte na to, abyste si šetřili pro strýčka Příhodu (na budoucnost), určitě byste měli přemýšlet o stěhování do levnějšího domu nebo bytu.

Peníze by vám mohlo ušetřit jak stěhování do menšího, či méně pohodlného bytu, tak i v rámci jednotlivých míst a okresů.

Stěhování do menšího domu nebo bytu

Je naprosto jasné, že za pronájem bytu 4+1 a bytu 2+1, kdy oba byty budou ve stejné cenové kategorii a na přibližně stejném místě, zaplatíte řádově více. Výška nájmu se stanovuje jak podle polohy a kvality nemovitosti, tak podle její velikosti.

Pokud tedy máte nějakou tu místnost navíc, můžete se uskromnit. A to platí i v případě, že součástí nemovitosti je třeba obrovský sklad nebo sklep, případně garáž s parkovacím místem. Toto jsou nadstandardní položky, které jsou obvykle v pronájmu bytu zahrnuté a o něž můžete svůj nájem snížit.

Stěhování do bytu nižší kategorie

Máte z bytu exkluzivní výhled do přírody případně na historické náměstí? Nebo je váš byt luxusně zařízený? Zkuste ho vyměnit za byt bez výhledu nebo bez vybavení. Například suterénní byty (tedy byty ve sklepení – pod úrovní země) mají řádově nižší nájmy než ty s výhledem do dálky. Přestěhovat se do suterénního bytu přitom už dávno neznamená, že se musíte smířit s tmou, vlhkem a plísní. Některé suterénní byty jsou krásně rekonstruované, mají velká okna a spoustu světla a kromě postavení oken byste je od klasického bytu nerozeznali. Samozřejmě, neplatí to vždy. Je třeba trošku vybírat a dát si tu práci s hledáním.

A podobné je to s byty bez zařízení. Za zařízené byty většinou zaplatíte řádově větší peníze než za byty nezařízené, zvlášť pokud jsou zařízené opravdu luxusně (mají pračku, myčku atd.). Pořízení nábytku a dalšího vybavení samozřejmě nemusí být levné, ale pokud si dáte tu práci, můžete ho sehnat za velice slušné peníze. A to včetně myčky. Spousta lidí dává k dispozici nábytek a další vybavení zdarma, pouze za odvoz. Sledujte inzeráty, ptejte se ve svém okolí, buďte trpěliví a třeba se vám podaří svůj byt zařídit bez jakýchkoliv nákladů. Ale i pokud byste za zařízení bytu něco zaplatili, brzy se vám to vrátí.

Stěhování na jiné místo

Cena nájmu se dále určuje podle okresu, v němž se nemovitost nachází, a podle vzdálenosti nemovitosti od většího města nebo od turisticky významné destinace (a tedy podle občanské vybavenosti a šance, že si lidé v tomto místě najdou zajímavou práci + případné možnosti dalšího zobchodování). Proto za byt 3 km od Litvínova zaplatíte řádově menší nájem než za byt 3 km od Prahy.

Hledáte-li způsob, jak ušetřit na bydlení, přesun do jiného okresu, případně do bytu nacházejícího se dále od centra města, může být řešením. Samozřejmě za předpokladu, že vás náklady na cestování nevyjdou na větší peníze, než jaké byste dali za svůj původní nájem. Všechno si nejprve pořádně spočítejte.

jak-usetrit-za-bydleni-stehovani

Pronájem parkovacího místa, garáže nebo sklepu

Je-li součástí vašeho bytu parkovací místo, garáž, sklep nebo jakákoliv další místnost, která by mohla být lukrativní pro ostatní, zkuste ji pronajmout. Za pronájem garáže, sklepu či jiné místnosti můžete inkasovat i několik tisíc, což výrazně sníží váš nájem.

garaz

Spolubydlení

Stále oblíbenějším způsobem, jak ušetřit na bydlení, je také sdílení bytu s dalšími lidmi, tedy tzv. „spolubydlení“. Spolubydlení patří mezi nejúspornější možnosti bydlení a to díky tomu, že se o náklady na bydlení podělíte s dalšími člověkem, nebo s několika dalšími lidmi. Člověk, který si za slušnou cenu bude chtít pronajmout pokoj ve vašem domě nebo bytě, se najde celkem snadno. A platí to i naopak, existuje spousta lidí, která do svého bytu hledá spolubydlícího.

V poslední době se stále častěji objevuje i extrémní forma spolubydlení, kdy se o jeden pokoj v domě nebo bytě (případně o jednopokojový byt) dělí dva cizí lidé s tím, že zatímco jeden je v práci, druhý je doma a spí. Tento způsob spolubydlení samozřejmě může dobře fungovat pouze v případě, že se spolubydlícím pracujete na „protisměny“, a že jste oba dostatečně tolerantní a dodržujete stanovená pravidla.

K penězům navíc si můžete přijít také díky krátkodobým pronájmům a službám jako je Airbnb. Prostřednictvím těchto služeb můžete velmi pohodlně pronajmout pokoj stejně jako celou nemovitost a to třeba jen na pár týdnů v roce. Nikdo vám neurčuje, které dny na pronájem vyhradíte (nabízí se možnost pronajmout pokoj v době, kdy odjíždíte na dovolenou, nebo například v létě, kdy jste na chalupě), ani komu své prostory pronajmete. Vše je čistě na vás.

spolubydleni

Jak ušetřit na bydlení, když splácíte hypotéku?

Způsoby jak ušetřit na bydlení existují také v případě, že neplatíte nájem ale hypotéku. Svůj byt můžete prodat a za utržené peníze koupit levnější, což významně sníží vaše měsíční splátky. Do bytu si můžete vzít také spolubydlícího a nabízí se také možnost, že celý byt pronajmete (jako investici) a přestěhujete se do levnějšího pronájmu. V případě, že platíte hypotéku, většina způsobů, jak ušetřit na bydlení, je stejná, jako v případě pronájmu. Tedy až na jednu významnou věc. Jedná se o refinancování hypotéky.

Refinancování hypotéky

Jelikož hypotéka je dlouhodobý finanční závazek jak pro toho, kdo hypotéku poskytuje, tak i pro toho, kdo si hypotéku bere, už ve smlouvě je uvedeno, že jednou za čas dochází k jejímu refinancování.

Abychom nezabíhali do zbytečných detailů, stručně (a laicky) řečeno, jakmile přijde čas refinancovat hypotéku, sepíšete s bankou novou smlouvu s novými podmínkami, které by měly reflektovat aktuální stav na trhu atd. A jelikož spousta lidí těmto věcem nerozumí (a nebo se o ně vůbec nezajímá), banky mívají tendenci vás „natáhnout“. Zkrátka nedají vám ty nejlepší podmínky, které by vám mohly nabídnout.

Poskytování hypoték je velice lukrativní byznys. Banky se proto snaží nalákat k sobě co nejvíce zákazníků a to i za cenu, že je přetáhnou od konkurence. Takže pokud se o refinancování hypotéky budete zajímat, velmi pravděpodobně narazíte na banku, která bude ochotná poskytnout vám lepší podmínky. Vaše banka se pak může pokusit udržet si vás a dorovná nebo ještě vylepší nabídku cizí banky. Této problematice jsme věnovali samostatný článek. Pokud máte hypotéku, rozhodně vám doporučujeme se do něj začíst.

jak-usetrit-na-bydleni-uvodni

 

Včasné opravy – nenápadný, ale efektivní způsob, jak ušetřit na bydlení

Ať se vám to líbí nebo ne, každá nemovitost potřebuje údržbu. V případě, že bydlíte v podnájmu, jdou na vaše náklady (obvykle) pouze malé opravy (v závislosti na smlouvě do cca 2-5 tisíc). Velké opravy platí majitel nemovitosti. Ovšem v případě, že bydlíte ve svém, platíte si všechny opravy a to už může být hodně nákladné. Zvlášť když všechny problémy řešíte na poslední chvíli.

U nemovitostí často platí, že čím dříve problém začnete řešit, tím levněji vás vyjdou opravy. Představte si třeba situaci, kdy vám do domu začne zatékat střechou. Pokud necháte zatékat dlouho, vlhkost se dostane i do stěn a podlah. Zdi zplesniví a podlahy se zkroutí. Až se tedy konečně dostanete k opravě, kromě střechy budete muset dát do pořádku také zdi a podlahu, tedy znovu vymalovat a položit novou podlahu (v tom lepším případě). Proto byste se k tomu měli postavit čelem, určitě se vám to vyplatí.

oprava-strechy

Jak ušetřit na bydlení – voda, elektrika, plyn

Představili jsme vám několik základních způsobů, jak ušetřit na bydlení. Tyto způsoby jsou často dost radikální, ale dokáží vám ušetřit klidně i několik tisíc měsíčně. Nebojte se svůj život změnit. Pokud ulevíte napjatému rozpočtu, určitě se budete cítit líp.

Samozřejmě existují i další způsoby, jak ušetřit na bydlení. Jedná se o snížení nákladů na poplatcích za vodu, elektřinu a plyn. Protože na poplatcích se dá ušetřit obrovské množství peněz, všem těmto způsobům jsme věnovali samostatný článek:

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *