Dovolená samozřejmě znamená cestování a cestování zase dopravu. Kromě širokých možností, jak ušetřit na dopravě, však existují také další způsoby, jak ušetřit na dovolené. V tomto článku vám přinášíme naprosto vyčerpávající rady, jak ušetřit na dovolené, aniž byste se museli nějak zvlášť omezovat. Řiďte se těmito tipy a srazte své náklady na dovolenou na minimum.
Zvažte cestu s nízkonákladovými leteckými společnostmi
Pokud hledáte možnosti, jak ušetřit na dovolené, měli byste začít u způsobů cestování. Letecká doprava je v dnešní době často levnější než cestování autem. Pokud si vyberete nízkonákladové letecké společnosti jako je Ryanair, Wizz Air nebo EasyJet, do přímořských oblastí v Itálii, Španělsku nebo Řecku se dostanete doslova za pár korun. Cesta k moři letadlem je navíc mnohem pohodlnější než celonoční či celodenní přejezdy.
Vybírejte letenky s pomocí srovnávače cen letenek
Ceny letenek se značně liší společnost od společnosti. A jelikož společností nabízejících letenky je opravdu hodně, doporučujeme vám využít některého vyhledávače levných letech (respektive srovnávačů ceny letenek, které pracují na stejném principu jako srovnávače cen zboží).
Pohlídejte si váhu zavazadel
Největším zádrhelem nízkonákladových letů je cena zavazadel. Letenky vás sice mohou vyjít levně, ovšem za základní cenu můžete letět pouze s příručním zavazadlem, navíc se stanoveným váhovým limitem. Pokud váhový limit překročíte, za další kilo navíc platíte ohromné peníze. Proto se vždycky předem informujte, jaké váhové limity u dané společnosti platí, a pohlídejte si, abyste se do nich vešli.
Nedoplácejte za občerstvení na palubě letadla
I navzdory faktu, že na palubě letu fungují tzv. duty free obchody, kde si můžete nakoupit zboží jako například alkohol, cigarety nebo parfémy za mnohem nižší ceny (bez cla), konzumace nápojů a potravin nad rámec běžného občerstvení je drahé a také zbytečné. Spokojte se proto se základním občerstvením, výrazně tím ušetříte.
Namísto letadla cestujte vlakem nebo autobusem (nikoliv autem!)
Nízkonákladové cesty nenabízí pouze letecké společnosti, ale také vlakové a autobusové společnosti jako je Student Agency. Zjistěte si, kam tyto společnosti jezdí a na jaké jízdenky poskytují ty největší slevy a podle toho se zařiďte.
Vyřiďte si výhodné cestování pojištění
Cestovní pojištění je samozřejmě výdaj navíc, nicméně pokud se chcete vyhnout hrozícím nepříjemnostem například v případě úrazu na vaší dovolené, asi se mu nevyhnete. Poplatky za ošetření u doktora v zahraničí bývají opravdu vysoké, proto vám cestovní pojištění doporučujeme. Zároveň vás však varujeme před tím, abyste uzavřeli první cestovní pojištění, na které narazíte. Poptejte se před cestou na cenu pojištění u několika různých společností, protože cena pojištění se stejně jako cena letenek může významně lišit.
A pozor! Cestovní pojištění můžete být zahrnuté například u vaší kreditní karty. Proto se předem ujistěte, že žádné pojištění nemáte sjednané, abyste ho neplatili zbytečně 2×.
Buďte flexibilní, zakupte si last minute zájezd
Pokud nebudete lpět na přesném datu vaší dovolené a budete dostatečně flexibilní, můžete využít různé last minute nabídky. Cestovní kanceláře v jejich rámci nabízí neprodané zájezdy na poslední chvíli, aby doplnily turnusy a nepřicházely o peníze. Tyto zájezdy jsou výrazně levnější, přičemž platí, že čím blíže k datu odletu zájezd koupíte, tím nižší cena je.
Zajistěte si dovolenou dlouho dopředu (first minute zájezd)
Slevy cestovní kanceláře nabízí také při zakoupení zájezdu dlouho dopředu (například když koupíte letní dovolenou v zimě). Těmto slevám se říká first minute a nabízejí je prakticky všechny cestovní kanceláře.
Necestujte s cestovními kancelářemi
Cestovní kanceláře mají na každém zájezdu napočítaný poplatek. Pokud jste jazykově dostatečně vybavení, můžete cestovní kancelář obejít a koupit si zvlášť letenky, ubytování, případně i stravu. Celkové náklady tak budou výrazně nižší.
Cestujte s přáteli, abyste dostali množstevní slevy (a pohlídejte si další slevy)
Množstevní slevy jsou především při nákupu lístků, ubytování nebo vstupenek do pamětihodností velice zajímavé. Pokud tedy můžete, domluvte se s přáteli či dalšími lidmi a těchto slev využijte.
Zarezervujte si levné ubytování (Airbnb, hostely, stany atd.)
Ubytování v hotelech pochopitelně může být dražší (pokud nevyužijete některé slevové akce), jde to však levněji. Stačí se zaměřit na levnější způsoby ubytování, jako jsou kempy (stany), apartmány nebo hostely.
Podnikavější jedinci mohou využít také ubytování u ostatních lidí jako je například společnost Airbnb.
Nezapomeňte si vypnout data, abyste ušetřili za roaming
Pokud hledáte způsoby, jak ušetřit na dovolené, měli byste se zajímat také o přidružené náklady jako je například účet na telefon, respektive roaming.
Roaming může být v některých případech velice drahý, a když si zapomenete vypnout data, příští účet za telefon vás jistě vystraší. Proto než opustíte hranice České republiky, pohlídejte si, že máte data vypnutá. A na dovolené se na internet připojujte pouze přes hotelové wifi.
Vyměňte si peníze za nejlepší směnný kurz
Pokud jste zvyklí vyměňovat si peníze na nádraží, letišti, nebo až v místě dovolené, pravděpodobně se vám to prodraží, protože na turisticky frekventovaných místech mají směnárny větší přirážky. Pamatujte na to a peníze si vyměňte ideálně před dovolenou a to za nejlepší nabízený směnný kurz, ideálně ve vaší bance.
Nakupte si všechno potřebné vybavení před odjezdem
V turisticky frekventovaných oblastech nemají větší přirážky pouze směnárny, ale také všechny obchody (ať už s oblečením, drogerií nebo potravinami). Těmto obchodům se proto vyhněte a buď jděte nakupovat mimo turistické trasy, a nebo si ideálně nakupte ještě před dovolenou (nechystáte-li se například do Thajska, kdy se vyplatí koupit většinu věcí až na místě).
Stáhněte si aplikace, které vám pomohou najít levné a dobré obchody/restaurace ve vašem okolí
Tyto aplikace vám doporučí nejen dobré možnosti stravování, ale také obchody a restaurace, ve kterých lidé mohou ušetřit. Mezi tyto aplikace patří Google Maps nebo například Trip Advisor.
Cestujte po České republice
Aby si člověk dobře odpočinul, nepotřebuje cestovat přes půl světa. Naopak, cestování na delší vzdálenosti může být ubíjející. A navíc každý kilometr navíc nafukuje cenu dovolených. Zkuste se proto zaměřit na cestování po České republice či v rámci jejího nejbližšího okolí (Slovensko, Polsko atd.). Má to svoje kouzlo a člověk fakt výrazně ušetří.
Předem si vytvořte denní rozpočet a držte se ho
Naplánujte si, kolik peněz na dovolené můžete utratit a za co je utratíte a to ideálně den za dnem. Vytvořte si limity a pak se jich držte. Nebudete tak utrácet za zbytečnosti a budete šetřit. Při vytváření rozpočtu je ovšem třeba, abyste byli realističtí. Pokud si vytvoříte nerealistický rozpočet, dostane vás to do potíží.
Berte si s sebou pití i svačinu namísto abyste si ji kupovali
Jestliže se chystáte na výlet, připravte si svačinu předem, z potravin a nápojů nakoupených v obchodě. Nebudete tak muset nakupovat předražené jídlo a nápoje na turisticky frekventovaných místech, kde je všechno předražené.
Při návštěvě restaurace vynechte pití a dezerty
Když už se rozhodnete pojíst v restauraci, neobjednávejte si zbytečně nic navíc, omezte se pouze na hlavní chod. Pokud odoláte zakoupit si pití, polévku nebo třeba dezert, můžete významně ušetřit, zvlášť když se za váš pobyt do restaurace vydáte několikrát.
K výběrům používejte kartu, která nemá poplatky na zahraniční výběry
Poplatky na zahraniční výběry mohou být vysoké, proto ještě před odjezdem do zahraničí zkontrolujte, že s sebou máte kartu, u které platit za výběry v zahraničí nemusíte.
Jezte, kde jedí místní obyvatelé, a cestujte, jak cestují místní obyvatelé
Toto je asi celkem jasné. Místní obyvatelé mají danou oblast zmapovanou, dobře vědí, kde se mohou najíst dobře a navíc levně. Proto se místním přilepte na paty a stravujte se jako oni. A to samé platí samozřejmě i o dopravě a dalších oblastech.
Cestujte do zemí, ve kterých je levně
Jedná se o země, vůči nim je Česká republika ekonomicky silná. To znamená například Thajsko, Malajsie, Bangladéš a další země na východ od Česka, případně některé země v Jižní a Střední Americe a Africe. Naopak země na západ od nás, jako například Německo, Velká Británie nebo Holandsko mají proti nám silnou měnu a tudíž je v nich pro Čechy příliš draho (nenakoupí si v nich za stejné peníze tolik, jako v dříve zmíněných zemích).
Jak ušetřit na dovolené – závěr
Představili jsme vám 22 tipů, jak ušetřit na dovolené. Díky každému z těchto tipů můžete na dovolené ušetřit celkem slušné peníze. Řiďte se jimi a odlehčíte své peněžence!