Jak ušetřit na vodě? Snižte své výdaje o tisíce!

Českou republiku sužuje nebývalé sucho. I když tu a tam zaprší, na doplnění spodních vod to ani zdaleka nestačí. Doby, kdy voda byla samozřejmostí, dávno pominuly. Každá kapka vody je extrémně důležitá, což se samozřejmě promítá i do ceny vodného. Pokud navíc bydlíte ve větších městech, cena za vodu se podstatně navýší ještě o jednu položku – stočné (tj. objem vody, který vypustíte do veřejné kanalizace – viz. Wikipedie). Celkový účet za vodu tak může být opravdu infarktový. Naštěstí však existují způsoby, jak se těmto nepříjemnostem vyhnout. Stačí dodržovat naše rady, jak ušetřit na vodě a budete v pohodě.

Sprchujte se

Toto bude v každém souboru rad, jak ušetřit na vodě, na prvním místě. Jestliže se koupete ve vaně, spotřebujete v průměru 40 tisíc litrů vody ročně. To je asi 3× více, nežli v případě sprchování. Mnohonásobně větší spotřebu vody přitom budete mít i v případě, že si vanu napouštíte třeba jen do jedné čtvrtiny. Koupání ve vaně je v dnešní době už přežitek. Chcete-li ušetřit, tak se ho zbavte.

jak-usetrit-na-vode-vana

Sprchujte se na dvě etapy

Jestliže se namísto koupání ve vaně sprchujete, šetříte tím stovky korun ročně. Něco navíc ve vaší kapse ovšem může zůstat v případě, že budete používat správnou techniku sprchování. Jedná se o sprchování na dvě etapy, tedy s přerušovaným tokem vody. Je to vcelku prosté, v první části se namočíte a pak vodu vypnete. V druhé části se namydlíte a následně ze sebe mydlinky spláchnete. Lidé, kteří se koupou tímto způsobem, mají přibližně o 1/3 nižší výdaje na koupání než lidé, kteří vodu během sprchování nevypínají. V ročním zúčtování to není zanedbatelná položka ani pro majetnější rodiny.

jak-usetrit-na-vode-sprcha

Nenechávejte puštěnou vodu

Jestliže chcete ušetřit, pouštět vodu na dvě etapy byste si měli navyknout také v případě, že si myjete ruce nebo čistíte zuby. Během čištění zubů nebo mytí rukou kohoutkem proteče několik desítek litrů vody. Když si uvědomíte, že zuby si čistíte minimálně 2× denně a to po 365 dní v roce, je vám asi vše jasné. Tímto způsobem přicházíte o stovky korun ročně a to jen za jediného člena vaší rodiny!

myti-rukou-jak-usetrit-na-vode

Neodpouštějte vodu

Jestliže si chcete dopřát studenou sklenici vody, můžete pořádně rozšroubovat kohoutek a počkat, až odteče všechna teplá voda. Funguje to, ale z pohledu šetření vody je to značně neefektivní. Proč to neudělat úsporněji? Natočte si vodu do lahve a dejte ji do lednice. Chladnou vodu tak budete mít neustále při ruce a ještě budete šetřit.

studena-voda-v-lednici

Odpuštěnou vodu dále použijte

Pokud už vodu musíte odtočit, ať už kvůli sklenici studené vody nebo kvůli koupání v teplé sprše, pochytejte ji do nějaké nádoby. Odtočená voda může dále posloužit jako zálivka pro květiny, nebo například na splachování.

jak-usetrit-za-vodu-zalevani-kvetin

Nenechte kapat kohoutek

Jedna kapka vody sice nic neznamená, ale pokud vám kohoutek kape několik dní, kapky vody se sčítají a přelévají si v litry a hektolitry. Kapající kohoutek byste měli vždy rychle řešit. Buď si ho opravte sami (pokud jste zručnější), nebo si zavolejte instalatéra. Výjezd zručného instalatéra vás sice bude něco stát, ale kohoutek se sám neopraví a s každým dnem navíc se zvyšují vaše celkové náklady, což jsme si řekli už v článku Jak ušetřit na bydlení.

jak-usetrit-na-vode-kohoutek

Nainstalujte si šetřící kohoutek / šetřící sprchovou hlavici

Dalším vysoce efektivním způsobem, jak ušetřit na vodě, je nákup šetřícího kohoutku a šetřící sprchové hlavice. Šetřící kohoutky, nazývané také jako „perlátory“ mísí stáčenou vodu se vzduchem. Díky tomu sníží průtok ve vašem kohoutku, aniž byste přitom pocítili nějakou změnu. Výrobci udávají, že perlátory vám ušetří v průměru 25-50% stáčené vody, samozřejmě v závislosti na typu perlátoru (to samé platí i pro šetřící sprchové hlavice). Nejlevnější šetřící kohoutek (perlátor) či šetřící sprchovou hlavici vám pomůže najít srovnávač cen Heureka.

perlator

Nainstalujte si na záchod úsporný splachovací systém

Úsporný splachovací systém je dnes už běžnou součástí většiny nových toalet, nicméně pokud využíváte starší toalety, můžete si ho nainstalovat zpětně. V základu existují dva druhy úsporných splachovacích systémů. První z nich funguje stejně, jako starý splachovací systém, má tedy jedno tlačítko a při spláchnutí namísto například 10 litrů vody, které spotřebovávají staré splachovací systémy, vypotřebuje třeba jen 6,5 litrů. Druhý splachovací systém je ještě zajímavější, protože má dvě tlačítka, jedno na velké splachování (6,5 litrů vody) a druhé na malé splachování (cca 3 litry vody v závislosti na výrobci). Pokud doma spláchnete třeba 7× denně, úsporný splachovací systém vám ušetří minimálně 10 litrů vody za den, 300 litrů vody za měsíc a 3600 litrů vody za rok.

usporny-splachovaci-system

Nemyjte nádobí pod tekoucí vodou

Mytí nádobí pod tekoucí vodou je jako vyhazování peněz do koše. Pokud ho myjete v napuštěném dřezu, je to o něco šetrnější, ale zase dost nehygienické. Ano, náklady na pořízení jsou sice vyšší, ovšem všechno se vám časem vrátí, do poslední koruny. Nejlepší bude, když si to ilustrujeme na číslech.  Při mytí pod tekoucí vodou spotřebujete v průměru přibližně 40 litrů vody. Jedno mytí v myčce spotřebuje 9-12 litrů vody. To znamená rozdíl až 1000 litrů vody měsíčně!

mycka-nadobi

Myčku a pračku pouštějte, až je naplníte

Některé myčky a pračky sice nabízejí úsporné režimy pro poloviční naplnění, ovšem tyto režimy se stále nemohou vyrovnat tomu, když myčku či pračku budete zapínat až v případě plného naplnění – a to ať už mluvíme o tom, jak šetřit za vodu, nebo jak šetřit za elektriku. Čekat na plné naplnění myčky či pračky sice může být dost nepříjemné (myčka začne zapáchat a v pračce může čekat vaše oblíbené oblečení), ovšem pokud chcete skutečně šetřit, tomuto zvyku se nevyhnete.

pracka-plna

Chytejte dešťovou vodu / zalívejte dešťovou vodou

Máte zahradu? Dejte si pod okap barel nebo nádrž a chytejte do nich dešťovou vodu. Dešťová voda je dobře uleželá a skvěle se hodí na zalévání zahrady. Kromě toho s ní můžete bez problémů splachovat nebo si umýt automobil.

dest-jak-usetrit-za-vodu

Dejte na záhony mulčovací kůru

Mulčovací kůra pomáhá rovnoměrně distribuovat vodu po vašem záhonku. Kromě toho udrží zem vlhkou po mnohem delší dobu. To znamená prodloužení intervalů mezi jednotlivým zaléváním a tudíž i podstatnou úsporu vody.

mulcovaci-kura

Nemyjte si auto sami, jeďte s ním do myčky

Ta tam jsou doby, kdy bylo mytí auta v myčce zbytečným luxusem. V dnešní době se mytím v myčce dá ještě ušetřit. Mluvíme samozřejmě o samoobslužných myčkách, ve kterých si auto umyjete za pomoci vapky (vysokotlakého čističe). Jeden cyklus vás vyjde na 10 korun a to už se vyplatí.

Jestliže vám přesto mytí v myčce je proti srsti, doporučujeme vám, abyste si na příští domácí mytí automobilu sami nějakou tu vapku pořídili. Šetří to čas i spotřebu vodu, nehledě na fakt, že nemusíte používat žádnou chemii. Tímto zabijete dvě mouchy jednou ranou – odlehčíte svojí peněžence a ještě se budete chovat ekologicky.

mycka-aut-jak-usetrit-za-vodu

Jak ušetřit na vodě – závěrečné shrnutí

Vodné (popřípadě stočné) patří mezi naše základní výdaje, společně s výdaji za bydlení, elektriku (případně plyn), dopravu a potraviny. To znamená, že za ní musíme platit pravidelně každý měsíc, až do skonání věků. Voda navíc každým rokem zdražuje, což není zrovna optimistické. Na druhou stranu, právě jsme vám představili hned několik skutečně účinných způsobů, jak ušetřit na vodě. Pokud se jimi budete řídit, váš rozpočet na tom bude o poznání lépe. Stačí jen vydržet!

Známe dalších 12 způsobů, jak ušetřit. Chcete je znát také?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *