Záclony plní v domácnosti hned dvě funkce: tou první je dekorační funkce a druhou je zamezení pohledů nežádoucích lidí. Každý chceme mít určité soukromý a díky záclonám se nám toho může podařit docílit. Navíc zavěšené záclony pomáhají vhodným způsobem zútulnit interiér, i když je pravdou, že čím dál více domácností se obejde bez nich. Protože jsou ale každý den vystaveny různým podmínkám (prach, kouření, sluneční světlo), časem pozbývají své běloby. Způsob, jak vybělit záclony není naštěstí vůbec složitý.
Jak vybělit záclony bezpečně?
Než se pustíte do čištění záclon, ověřte si, že je daná metoda vhodná pro materiál, ze kterého byly vyrobeny právě vaše záclony. Různá bělidla jsou ideální a bezpečná pro bavlnu, mohou ale poškodit jemnou krajku nebo hedvábné záclony. I malá skvrnka může být na záclonách velký problém, proto si dávejte dobrý pozor. Stejně tak malá dírka se může snadno rozšířit na velkou – a záclony jsou na vyhození. Při praní v pračce je důležité předem pračku vyčistit, a to zejména v oblasti těsnění dvířek.
- Štítek nebo informace od výrobce mohou obsahovat informace, zda je možné záclony prát (a na kolik stupňů) a také to, jestli je možné na ně použít bělidlo. Tyto instrukce si pečlivě uschovejte.
- Jestliže nemáte přístup k těmto informacím (například u starších záclon), tak si můžete bělení vyzkoušet na malém kousku záclon.
- Speciální druhy tkanin nebo dekorace (korálky apod.) nechte raději na profesionální čistírně.
Jak vybělit záclony bělidlem?
Bělidlo je dobrým pomocníkem v domácnosti. Můžete je použít i na ručníky a další textilie, které jsou vyrobeny z bavlny, lnu či polyesteru. Mějte ale na paměti, že se používá pouze na textilii bílé barvy! U barevných věcí by mohlo dojít k velkému vyblednutí barvy.
- Chlorové bělidlo – je silnější, ale není bezpečný pro všechny druhy tkanin. Poslouží v případě bavlny, lnu či polyesteru.
- Kyslíkové bělidlo (bezchlorové) – toto je jemnější a lze jej použít na jakoukoli tkaninu, kterou je možné prát v pračce. Určeno je dokonce i pro barevné prádlo. Některé záclony mají rovnou uvedeno, že je možné je bělit pouze tímto bělidlem.
A jak používat bělidlo? Zde je postup krok za krokem:
- Neředěné bělidlo by se nikdy nemělo dotknout přímo vaší látky. Obvykle se ředí v poměru 60 ml bělidla na 4 litry vody – vždy ale dodržujte pokyny výrobce právě vašeho produktu.
- Namočte v této směsi po dobu asi 10 minut.
- Poté vyberte v pračce – ideálně přidejte bělidlo i do pračky.
Vyzkoušíte peroxid vodíku?
Jedním z levnějších způsobů, jak vybělit záclony je přidat 150 ml peroxidu vodíku do horké vody a pracího prostředku. Do této směsi namočte záclony na 10 minut před praním. Pak už perte tak, jak jste zvyklí.
Fungují komerční produkty na bělení záclon?
Komerční produkty fungují poměrně dobře, platí ale stejné pravidlo jako u bělidla: předem si zkontrolujte, že je určen pro váš typ tkaniny. Pečlivě dodržujte pokyny výrobce.
Jak vybělit záclony jedlou sodou?
Jedlá soda je vděčný pomocník, který by měla mít v domácnosti každá hospodyňka. Nejenom, že pomáhá při úklidu, můžete s ním ale odstranit i takové škůdce, jako jsou nepříjemné blechy. Pro bělení záclon ji jednoduše přidejte do teplé vody. Na 1 litr vody přijde 1 lžíce jedlé sody, obvykle budete potřebovat tak 5 litrů vody na jedny záclony. Takto nechte záclony namočené alespoň 2 hodiny, klidně i přes noc. Druhý den vypláchněte v čisté vodě a následně vyperte v pračce.
Jak použít marseillské mýdlo na bělení záclon?
Marseillské mýdlo je běžný prostředkem na praní, který je velmi jemný. Ideálně přidejte prostředek, který napomůže procesu bělení, což můžete být jedlá soda, citron nebo prášek do pečiva. Zde je postup pro všechny způsoby:
- Marseillské mýdlo nastrouhejte a rozpusťte v 5 litrech teplé vody. Následně vmíchejte 5 lžic jedlé sody. Do této směsi naložte záclony alespoň na dvě hodiny. Je důležité, abyste nádobu se záclonou zakryly fólií a nechali na slunci, protože to aktivuje proces bělení. Následně propláchněte v teplé vodě a znovu namočte na 15 minut. Poté vyperte ručně nebo v pračce.
- Ruční praní: napusťte umývadlo teplou vodou a aviváží a nechte 5 minut namočené. Poté vyperte v ruce, vyždímejte a dejte na slunce.
- Praní v pračce: perte na 40 ° bez odstřeďování. Zvolte předpírku s peroxidem vodíku (postačí asi 10 lžic). Perte klasickým prostředkem na praní (pokud jej zvládne vaše záclona).
- Do nádoby nalijte 5 litrů horké vody a rozpusťte v ní marseillské mýdlo. Přidejte 2 lžíce jedlé sody a šťávu z poloviny citronu. dobře promíchejte. Namočte záclony alespoň na 2 hodiny. Poté propláchněte v čisté vodě. Následně vyperte v ruce nebo v pračce (viz výše).
- Vyperte záclony v pračce nebo ručně (předem je namočte). Poté je dejte do čistého umývadla, přidejte sáček prášku do pečiva a zalijte horkou vodou. Nechte působit 2 hodiny a poté opláchněte čistou vodou.
Jak vybělit záclony kypřícím práškem?
Kypřící prášek do pečiva funguje podobným způsobem jako jedlá soda. Do nádoby nalijte 5 litrů horké vody, přidejte dvě až tři balení prášku do pečiva a promíchejte. Namočte záclony po dobu dvou hodin (klidně i přes noc). Propláchněte v teplé vodě a vyperte v pračce nebo ručně.
Jak použít k bělení ocet?
I ocet může pomoci. Na jeden litr vody přidejte 2,5 lžíce octa. Do této směsi ponořte záclony a nechte působit ideálně přes noc, minimálně však 2 hodiny. Poté vyperte v pračce. Nebo můžete postupovat ještě jinak: záclony vyperte rovnou v pračce, ale namísto aviváže přidejte do pračky 2,5 lžíce octa smíchané s 1 lžící vody.
Jak vybělit záclony solí?
Klasická kuchyňská sůl může posloužit i k bělení záclon. Postačí, když smícháte 5 litrů horké vody s 1,5 lžící soli. V této směsi záclony namočte po dobu 10 minut a následně vyperte v pračce bez ždímání.
Zdroj: Hunker.com